MISJA I WIZJA POWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W RYKACH.

Autor DAGMARA JAROSZ

Dyrektor określił misję i wizję Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach, która jest pierwszą próbą określenia tożsamości biblioteki powiatowej i ogólnych kierunków jej rozwoju. To celowe opracowaniu planów działania biblioteki i wybór konkretnych usług. Zabiegi tego typu zwięźle określają specyficzną rolę powiatowej biblioteki, jaką spełnia w otoczeniu, w Powiecie Ryk, Misja i wizja ułatwia Dyrektorowi informowanie o swoich poczynaniach zarówno czytelników, jak i mieszkańców Ryk i okolic a także partnerów i samego Organu Prowadzącego, którym jest Starostwo Powiatowe w Rykach.

Misja to zwięzłe wyrażenie sensu istnienia biblioteki, głównych celów, do realizacji których dąży, wskaźników świadczących o osiągnięciu celów, najważniejszych potrzeb mieszkańców jakie zaspokaja. Misja wskazuje na szczególną rolę biblioteki w społeczności lokalnej, na to, co bibliotekę i świadczone przez nią usługi odróżnia od innych lokalnych instytucji i organizacji, na jej domenę, a także podstawowe wartości, do których się odwołuje jako instytucja publiczna.
MISJA: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach to dynamiczna instytucja kultury, która chroni dziedzictwo i odpowiada na wyzwania współczesności. Zawsze obecna w tworzeniu zintegrowanego społeczeństwa szerokich kompetencji, niezbędna w otoczeniu. Pełen profesjonalizm i kompetentna kadra. Buduje i łączy, uczy i koordynuje.
Jednym z priorytetów PBP jest skuteczne wzmacnianie roli biblioteki publicznej w środowisku, poprzez zapewnienie profesjonalnego poziomu usług oraz popularyzację i budowanie pozytywnego wizerunku przez świadomych, życzliwych, kompetentnych i wykształconych pracowników.
Zatem PBP w Rykach odpowiadając sobie na pytania:
1) Co szczególnego oferuje nasza biblioteka, a czego nie oferują inne organizacje i instytucje na terenie gminy? Oprócz podstawowych funkcji biblioteki, oferuje rolę informatora, koordynatora, moderatora i nadzoru w branży wszystkich bibliotek publicznych będących w powiecie. Obrazuje zatem instytucję o roli niejako nadrzędnej w stosunku do pozostałych bibliotek w terenie. PBP ma za zadanie zcentralizować wszystkie dane dotyczące działalności i kondycji placówek bibliotecznych i raportować je do Biblioteki Wojewódzkiej, Narodowej oraz w analizach działalności statystycznych, finansowych i pozostałych danych do GUS. Przyglądać się raportom i analizom działalności, wyciągać wnioski i dostrzegać zakresy działań pomocowych względem bibliotek w terenie. Powinna organizować spotkania na szczeblu bibliotekarskim celem pomocy i kontroli. Wychodzić z inicjatywą do środowisk bibliotekarskich, zachęcać czytelników, mieszkańców, raczej  łączyć i pracować w kooperacji z wieloma podmiotami niż dyrygować.
2) Co odróżnia ofertę PBP od ofert innych instytucji i organizacji lokalnych? Jest  powiatową biblioteką, a nazwa zobowiązuje. Priorytetem jest działalność zarówno historyczno- regionalna w powiecie ryckim, jak i społeczno-kulturalno-edukacyjna, nad którym patronat obejmować powinien Powiat, zwłaszcza, że zawsze otwarta jest PBP w Rykach na społeczność nie tylko miasta ale całego powiatu poprzez współdziałanie przez wszystkie placówki biblioteczne w terenie.
3) W jaki sposób biblioteka będzie mierzyć sukces swoich działań? Poprzez zwiększoną aktywność i zadowolenie społeczności powiatu, podniesionych usług wszystkich bibliotek i rozwój. Rozwój ludzi, z którymi działa, rozwój czytelników, których obsługuje, rozwój zainteresowania akcjami czytelniczymi i sama książką, rozwój kultury, regionu, powiatu. Sądzę, że misja biblioteki powinna odnosić się do wspierania rozwoju społeczności lokalnej poprzez otwarty, bezpłatny dostęp do informacji i wiedzy – przede wszystkim poprzez technologie komunikacyjne i informacyjne – oraz wybrane działania z obszaru kultury, edukacji i integracji społecznej realizowane we współpracy ze wszystkimi możliwymi  partnerami lokalnymi. Liczę na to, że jedną z inspiracji do tworzenia misji będzie opisany w tym dokumencie program Biblioteki z wizją. Proponowany program działalności Dyrektora PBP może również posłużyć do określenia kompetencji, jakie powinny posiadać pracownicy bibliotek w małych miejscowościach. Do pewnego też stopnia może stanowić jakąś inspirację dla innego typu bibliotek, które chciałyby poszerzyć swoją ofertę dla społeczności lokalnej.
Rola biblioteki powiatowej zmienia się tak samo jak w innych bibliotekach w szybko zmieniającym się dzisiaj świecie. Biblioteki publiczne, podobnie jak wiele innych instytucji kultury, stoją dziś w obliczu wielu poważnych wyzwań. Świat dookoła nas ulega ciągłym zmianom, nie tylko społecznym czy kulturowym, ale przede wszystkim technologicznym. Zmiany te powodują, że potencjalny użytkownik staje się coraz bardziej wymagający.
Stąd jako Dyrektor placówki zadałam sobie pytanie: W jaki sposób biblioteka może zaskoczyć swoich czytelników? Jak wyjść z ofertą, aby zadowolić odbiorcę? Po pierwsze Dyrektor PBP wyraża pragnienie analizowania potrzeb czytelniczych w różnorodnych jego wariantach, po to, aby rozszerzyć wachlarz zastosowań oczekiwań, wymagań i życzeń grup docelowych, do których kierowane zostaną działania biblioteki. Jak wiemy różni są ludzie, różne ich potrzeby i oczekiwania, stąd będziemy elastyczni i permanentnie uczący się. Jednak badanie potrzeb da nam odpowiedź czego szukają i w którym kierunku chcą iść czytelnicy. Dzięki temu wiedzieć będziemy, jaki księgozbiór będzie najbardziej interesujący i jakie działania zaspokoją oczekiwania naszych mieszkańców. Wykorzystamy tradycyjne techniki oraz działania online do ankiet, sondaży i testów. Po drugie, co wydaje się być atrakcyjne,  Dyrektor PBP chce, aby klienci biblioteki stawali się coraz częściej także współanimatorami wydarzeń organizowanych przez Powiatową Bibliotekę Publiczną. Bycie w statusie współodpowiedzialnym za tworzenia pewnych projektów, działania i wydarzeń (choćby online) jest czymś ekscytującym i nowym dla użytkownika, niniejszym biblioteka może, a nawet powinna wpisać te działania w swoje możliwości roztaczając wizję działań na rzecz odbiorców naszej kultury. W naszej wizji i misji będziemy kładli na to nacisk.
Mam wrażenie, że dziś czytelnik oczekuje obecnie dostępu do szybkiego Internetu, katalogu on-line (także mobilnego), wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, szkoleń, kursów, spotkań, prelekcji, a wszystko to w nowoczesnym otoczeniu, pozbawionym barier architektonicznych. Musimy jednak uwzględnić ciągle zmieniający się świat, nowe ustalenia i bariery ale także nowe środki, dzięki którymi możemy osiągnąć więcej bądź różnej jakości. Nie na wszystko nas stać, ale jako Dyrektor biblioteki możemy zacząć wprowadzać zmiany małymi kroczkami jednocześnie kontynuując to, co zastaliśmy, a co dobrze funkcjonuje. Zmiany oznaczają sięgnięcie po nowe środki i sposoby pozyskania finansów. Nowe nie oznacz łatwe i szybkie. Spodziewamy się różnych możliwości, po które będziemy uczyć się sięgać. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować tak życie biblioteki, aby działania wynikające z zadań i pasji przyniosły wymierne efekty i mierzalne rezultaty z naciskiem na rozwój regionu, ludzi i jednostek nam podległych.
Dr Dagmara Jarosz,
Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach
Rozmiar czcionki
Kontrast